Divort la distanta

27 ноября 2020 431

Salut! Sotul si sotia se afla peste hotare, nu se pot intoarce ìn Moldova pe timp de pandemie. Este posibil ca avocatul sa desfaca casatoria? Precizez ca nu au nimic de impartit, copii minori nu au, ambele parti sunt de acord, este nevoie doar de actul de divort.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul lipsei unuia dintre soți, casatoria poate fi desfăcută doar prin instanța de judecată.
Daca ambii se pot deplasa concomitent la un oficiu consular al RM, pot incerca desfacerea căsătoriei la acel oficiu.
Sigur un avocat poate reprezenta in baza de procură, fiind posibil obținerea unei hotărâri judecătorești cit și înregistrarea... mai detaliat acesteia si indeplinirea formalitaților corespunzătoare pentru a obține certificatul de divorț.

28 ноября 2020