Divort, partajarea averii si stabilirea domiciliului copiilor minori.

19 октября 2020 310

Buna ziua. Intentionez sa initiez procedura de divort, avem 2 copii minori. Impreuna cu sotul detinem cate 1/2 cota parte din bunul imobil in care locuim cu copiii, dobandit printr-un act de donatie și un autoturism cumparat impreuna. Desi suntem de acord sa divortam, avem divergente in ceea ce priveste partajarea imobilului si domiciliul fiecarei parti dupa divort. În cazul in care copiii minori raman cu mama dupa divort, pentru a nu înrăutăţi condiţiile de trai ale copiilor si pentru a nu-i afecta prea mult emotional, pot solicita ca domiciliul meu și al copiilor dupa divort sa ramina imobilul detinut in comun, fara ca sotul sa aiba drept de domiciliu pe acea adresa, pana la identificarea unei solutii de partajare a imobilului?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Soluția propusă de Dvs. nu poate fi aplicată. Dreptul de proprietate nu poate fi îngrădit.
Bunurile obținute prin donație nu pot fi supuse partajării. Totuși, există și excepții în anumite cazuri, respectiv ați putea solicita atribuirea imobilului Dvs., iar în schimb să achitați o sumă de bani (sultă) soțului.

19 октября 2020