Divort pronuntat la Chisinau trebuie inregistrat in registrul din Romania

14 августа 2021 84

Bună ziua. Am fost căsătorită in Piatra Neamt, dar am divorțat in instanta la Chisinau. Am primit certificatul de divort moldovenesc si am nevoie sa primesc menţiunea de divort pe certificatul românesc. Ce acte sunt necesare? Vreau sa le depun personal in Piatra Neamt. Va multumesc anticipat

Jurist comments 2

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Intrebarea dvs tine de legislatia României.

In acest caz va sugerez sa apelati la consulatul Ro sau la organizatii specializate in consultanta pe astfel de intrebari.

15 августа 2021
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Vă sugerez să transcrieţi certificatul de divorţ eliberat de autorităţile din RM, în România.

16 августа 2021