Divort si copil minor

29 июня 2018 70

Vreau sa divortez de sotul meu, pentru ca nu mai avem intelegere, sunt numita in difirite moduri si chiar de multe ori a fost si violenta asupra mea. La moment sunt de 5 luni in Italia, dar acasa am o fetita de 3 ani jumatate, dar sta impreuna cu sora mea. Vreau sa divortez, dar mi-e frica sa nu ramana fetita cu el. Nu vreau nici pensie de intretinerea a copilului, nu vreau nimic de la el. Ce sanse am eu in asa proces?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Cristina,
Nu vă putem spune care ar fi șansele Dvs., întrucât nu există un mecanism juridic de apreciere a șanselor de câștig în asemenea gen de cauze.
Totuși, având în vedere sexul copilului, vârsta fragedă a copilului personal consider că mama are mai multe șanse să obțină custodia asupra copilului.
La... mai detaliat examinarea unui asemenea gen de litigii instanțele de judecată țin cont de sexul copilului, vârsta, posibilitățile materia-financiare de care dispune părintele ce solicită custodia asupra copilului, condițiile de trai ce le poate oferi copilului, etc.
De regulă, în Republica Moldova mamele au câștig de cauză în asemenea litigii.

29 июня 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dacă călătoria va dura mai mult de 90 zile aveți necesitate de o declarație notarială din partea tatălui copilului. Dacă tatăl refuză să o acorde aveți urmează să contestați refuzul în instanța de judecată și să solicitați permisiunea de a perfecta actele de identitate și ieșirea din țară fără acordul... mai detaliat tatălui.

30 июня 2018