Divorț și credit

23 ноября 2019 90

Bună ziua. Vrem să dăm la divorț de comun acord. Soțul are un credit pe numele lui. Dacă nu menționăm acest fapt la depunerea cererii, verifica cumva de către instanță? E posibil să se împartă la ambii spre achitare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Creditul nu se declara la divort.
El se prezuma ca apartine ambilor, chiar si dupa divort. Cu alte cuvinte, pina la proba contrara, creditorul va putea pretinde in judecata incasarea datoriei in mod solidar de la ambii fosti soti.
Proba contrara ar fi ca creditul a fost luat... mai detaliat in interesul strict personal al fostului sot, si a fost utilizat in afara gospodariei comune.

24 ноября 2019