Divort si custodia copilului

8 июля 2018 418

Buna ziua. Doresc sa divortez cu sotia din cauza multor neintelegeri in familie. Avem un copil de 1 an si 8 luni. Eu ca tata doresc sa ramana copilul cu mine. Am sanse in judecata sau nu? Mersi anticipat.

Jurist comments 7

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Evghenii,
La examinarea unor asemenea litigii instanța de judecată ține cont de sexul și vârsta copilului, caracteristica părinților, condițiile de trai de care părinții dispun și le pot oferi copiilor, dețin aceștia sau nu un imobil în proprietate, care este suprafața acestuia și dacă copilul va avea o cameră... mai detaliat special destinată acestuia.
La fel, instanțele de judecată țin cont și de veniturile părintelui care solicită stabilirea domiciliului permanent al copilului cu el/ea.
De asemenea, în acest caz urmează a fi atrasă ca intervenient accesoriu și autoritatea tutelară, reprezentantul căreia va veni acasă la fiecare părinte și va verifica verifica condițiile de trai, iar în final va întocmi un raport în care va face o recomandare cu care dintre părinți propune ca să fie stabilit domiciliul permanent al copilului.

9 июля 2018

Sunt multe momente, cam cit ar putea dura asa proces? Si pina dureaza copilu v-a sta cu mama ? Mersi anticipat.

9 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Nu există un termen anume, în unele cauze asemenea procese pot dura și ani, depinde de comportamentul și atitudinea părților, cât de încărcată este instanța, au fost sau nu prezentate probele necesare pe care părțile își întemeiază poziția, etc.

Dacă copilul la moment se află cu mama, tot ce e posibil... mai detaliat că acesta se va afla la ea, în acest sens nu există reglementări clare.
Totuși, dvs puteți adresa o cerere către autoritatea tutelară pentru stabilirea unui grafic de întrevederi cu copilul.

9 июля 2018

Sosia la moment se afla la Vulcanesti - 198 km de la Chisinau, eu sunt la Chisinau, nu am posibilitate regulat sa vin incolo ca sa-mi vad fiica. Cum pot proceda? Ia-m spus ca vin dupa ei pe data de 13, daca sotia nu doreste sa vie la Chisinau dar... mai detaliat si nici copilu nu doreste sa mil dea, dar eu nu doresc ca copilu sa ramina la asa distanta de mine, sunt tata si iubesc copilu foarte mult, ce pot face in situatia data ?

9 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

D-le Evghenii, dvs ați menționat că doriți să divorțați din cauza mai multor neînțelegeri cu soția.
În acest sens Dvs. urmează să depuneți o cerere de desfacere a căsătoriei și stabilire a domiciliului copilului minor cu Dvs..
Totodată, adresați-vă la autoritatea tutelară pentru a stabili un grafic de întrevederi cu copilul.
Dat... mai detaliat fiind faptul, că Dvs aveți un copil de sex feminin, trebuie să remarc ca în asemenea caz mama copilului va fi favorizată la stabilirea domiciliului permanent al copilului cu ea, întrucât este de același sex și teoretic s-ar pricepe mai bine de ce are necesitate o fetiță, mai ales ca are o vârstă atât de fragedă (cam așa gândesc judecatorii).
Cu regret, aceasta este practica judecătorească ce s-a format la noi.
Dacă fiica ar fi fost puțin mai mare, vârsta acesteia ar fi schimbat lucrurile. În cazul dat contează mult ce condiții de trai, educație și dezvoltare îi poate oferi mama în mediul rural în comparație cu dvs în mediul urban, accesul la servicii medicale și multe altele.

9 июля 2018

In tocmai ca eu pot oferi mult mai mult decit sotia. Si conditiile de trai la moment al sotiei comparativ cu al meu difera foarte tare. Adica la mine la apartament e mul mai bine decit acolo la casa pe pamint. Ma scuzati dar inainte de a face acest pas... mai detaliat doresc sa fiu informat la maxim, deoarece foarte tare ma intereseaza copilul, daca este nevoie de o consultatie achitata nu este o problema. Mersi anticipat.

9 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Pentru puțin D-le Evghenii.
Pentru consultații private vă adresați în prealabil în privat (la telefon sau pe e-mail), se fixează ziua și ora.
Dacă aveți anumite întrebări le puteți adresa/expedia din timp pe e-mail, odată cu stabilirea orei și zilei.
O seară bună să aveți!

9 июля 2018