Divort si grafic de vizitare a copilului

23 апреля 2019 231

Am chemare in judecata la 21 mai, dar sotia vrea sa mergem la notar mai inainte sa solutiam amiabil diortul, dar eu ii cer sa perfectam grafic de vizitare a copilului si ea refuza la autoritatea tutelara. Ea zice ca si asa vad copilul, dar ultima oara cand am fost sa-l vad, am stat 10 minute si mi-a zis sa plec, ca cheama politia. Sa cer grafic de vizitare a copilului in judecata? Putem sa-l perfectam si inainte de judecata la autoritatea tutelara? Care este diferenta daca noi vom divorta amiabil daca ea accepta sa perfectam graficul de vizitare si divort prin judecata? Ce diferenta este daca deja 21 mai avem judecata, daca solutionam amiabil mai devreme ce schimba? Cum de facut sa includ in acel grafic ca sa am acces sa vorbesc cu baiatul cind el doreste sau cand il sun eu? Ca pot sa iau baietul pe noapte la mine cand el doreste? Ca pot lua baiatul de sarbatori, de ziua lui, in vacante cu mine? Cum sa explic autoritatii tutelare ca ei sa perfecteze un astfel de grafic, pentru ca sotia (chiar daca nu am divortat inca) imi limiteaza accesul la copil?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Vadim

Dat fiind faptul că deja exista o acțiune în instanța de judecată care se refera la desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului copilului minor ar fi cazul sa o examinați și sa aveți o hotărâre judecătorească.
Ori, desfacerea căsătoriei in procedura notarială e similara procedurii de desfacere a căsătoriei la Agenția... mai detaliat Servicii Publice și durea cel puțin 30 zile. Astfel, recomand sa examinați pana la urma cauza respectivă.
Dacă, doriți și cauza e la faza de pregătire pentru dezbateri judiciare puteți depune o acțiune reconvențională și solicita determinarea domiciliului copilului cu Dvs.
Până atunci, vă puteți adresa la autoritatea tutelară in vederea stabilirii unui grafic de întrevederi cu copilul, iar dacă nu veți fi de acord cu acel grafic îl puteți contesta în instanța de judecată.
In cererea care o depuneți la autoritatea tutelară expuneți toate impedimentele ce vi se creează la moment în comunicarea și întrevederile cu propriul copil și propuneți varianta Dvs. de stabilire a unui grafic.

24 апреля 2019