Divort si luarea copilului minor peste hotare

21 июня 2019 159

Sotul e plecat peste hotare. Am dat la divort cu 4 luni in urma. A fost o sedinta de judecata, avem un copil de 2 ani. Cum pot sa iau copilul peste hotare pe mai mult timp? Sotul e gata sa dea acordul, dar e foarte departe si nu vine degraba. Este alta modalitate?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Poate oferi acordul prin declarația scrisa inclusiv la ambasad/consulat Moldovei sau declarație la un notar de unde se află, apostilată și expediat în RM

22 июня 2019