Divorț și partajarea averii

26 апреля 2020 215

Vreau să divorțez de soț, după 20 ani de căsnicie. Avem în proprietate un apartament și o căsuță. Avem 3 copii: 18 ani,16 ani și 3 ani. Copiii vor rămâne cu mine. Cum se face partajarea averii în acest caz? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Dora,

Regula generală este că fiecare dintre soți deţine câte jumătate din totalitatea bunurilor comune.

Dacă nu ajungeţi la o înţelegere, vă adresaţi cu o cerere privind partajarea averii în instanţa de judecată şi anume ea va decide felul în care bunurile vor fi împărţite. Instanţa va ţine cont neapărat... mai detaliat şi de interesele copiilor minori. Deci, soţul în grija căruia rămân copiii, poate primi o cotă mai mare din bunuri, pentru a nu înrăutăţi condiţiile de trai ale copiilor.

27 апреля 2020