Divort si partajarea casei care a fost cumparata in timpul casniciei

1 октября 2021 233

Buna ziua. Vreau sa divortez. Avem 2 copii si o casa cumparata in timpul casniciei. Care este procedura? Cum sa ma asigur ca imi revine si mie o cota-parte din casa?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca nu sunt obiecții, puteți divorța la notar si intocmi contract de partaj al averii,
Tot ce a fost obținut în timpul căsătoriei este proprietatea comuna a soților.
Daca nu se clarifică, va adresați in judecată pentru desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copiilor și partajul averii care poate fi partajat in natură sau... mai detaliat răscumpărarea, depinde ce se dorește.

3 октября 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca nu sunt obiecții, puteți divorța la notar si intocmi contract de partaj al averii,
Tot ce a fost obținut în timpul căsătoriei este proprietatea comuna a soților.
Daca nu se clarifică, va adresați in judecată pentru desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copiilor și partajul averii care poate fi partajat in natură sau... mai detaliat răscumpărarea, depinde ce se dorește.

3 октября 2021