Divort si partajul averii

3 июня 2022 150

Buna ziua. Vreau sa cer divort, sotul este de acord sa divortam de comun acord, dar sa nu cer partajare. Casa in care locuim a fost procurata de el inainte de a ne casatori si era intr-o stare foarte rea. Cat am fost casatoriti, adica timp de 15 ani, am investit in acea casa banii agonisiti impreuna si am ridicat in curte o incapere auxiliara nu mica. Intrebarea mea este: eu pot sa predind la o parte din bunul imobil mentionat la partajare? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Svetlana.

Dvs. puteți la partaj să cereți doar banii investiți în reparația dar nu și cota-parte a dreptului de proprietate comună în devălmășie. Or, Dvs. nu ați cumpărat imobilul în timpul căsătoriei.

Dacă Dvs. nu aveți nici un document, nici o receipisă, nici un cec privind reparațiile casei atunci va... mai detaliat fi greu să partajați acești bani și să dovediți dreptatea Dvs. în instanța judiciară.

4 июня 2022