Divort si pastrarea numelui

13 июня 2019 1088

Vreau sa divortez, dar sotia vrea sa pastreze numele meu de familie. Are dreptul sa-l poarte, daca eu nu-s de acord?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Stimate D-le Mihai,
Fiecare persoană are dreptul la nume și prenume, iar dreptul de a păstra sau nu numele luat la încheierea căsătoriei de către unul dintre soți îi aparține în exclusivitate acestuia și nu poate fi obligat sau constrâns pentru a renunța și reveni la numele său de până... mai detaliat la încheierea căsătoriei.

Succes.

14 июня 2019