Divort si pensia alimentara

29 сентября 2019 124

Buna ziua. Avem un copil si fostul sot nu refuza desfacerea casatoriei de comun acord, insa nu-si onoreaza promisiunile privind plata pensiei alimentare. Intreabarea este: sa divortez de comun acord la Organul de stare civilă si apoi sa solicit prin judecata plata pensiei alimentare, sau sa cer in judecata desfacerea casatoriei si plata pensiei alimentare? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

bună ziua, potrivit art. 36 alin. (1) Codul Familiei este prevăzut că:Desfacerea căsătoriei la organul de stare civilă se face în baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceștia nu există neînțelegeri referitoare la partajul proprietății comune în devălmășie, la întreținerea, educația și domiciliul copiilor minori comuni... mai detaliat sau la întreținerea unuia dintre soți, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi. Soții participă la desfacerea căsătoriei în condiţiile Legii nr. 100/2001 privind actele de stare civilă.
în cazul dvs. este mai bine să o faceți prin instanța de judecată.

30 сентября 2019