Divorțăm, iar soția vrea banii de la nuntă care au fost cheltuiți demult

24 апреля 2020 310

Vrem să divorțam, locuim separat, nu avem copii si bunuri comune. Sotia ma amenința că ma da in judecata ca sa ii dau o parte din banii de la nunta care a fost acum 10 ani. Ambii vrem divorțul, dar nu reușim să cădem de acord in privinta sumei de bani. Instanța de judecată ma poate obliga sa-i intorc? Ce se intampla daca nu ma prezint in instanta?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Vedeti raspuns la intrebare similara aici: https://yavo.md/rus/raspunsuri/v/cum-se-partajeaza-banii-de-la-nunta
***
Donatiile oferite la nunta se prezuma ca sunt efectuate in folosul ambilor soti, acestea fiind de natura a constitui, pentru inceput, patrimoniul comun al sotilor.
***
Sotia trebuie sa poata demonstra suma exacta.
***
Chiar daca se demonstreaza suma, nu e practic posibil sa... mai detaliat obtina partajul acelor bani, pentru ca ei puteau fi cheltuiti pentru gospodaria comuna, in anii de dupa nunta.

25 апреля 2020