Divortul cu sotul cetatean al altui stat dureaza de cativa ani

24 февраля 2020 72

Casatoria a fost oficiata pe teritotiul RM. Am trait impreuna cu cei 3 copii in statul de origine al tatalui copiilor. Am avut proces juridic impotriva violentel sotului. Am luat un singur copil cu mine cu acordul tatalui si m-am intors in RM din cauza ca m-a amenintat cu moartea. Ceilalti 2 copii au ramas in ingrijirea lui. Tatal a reusit sa faca custodia pe cei doi copii ai nostri aflati la el, fara stirea mea. Timp de cativa ani mi-a interzis sa comunic cu ei, nu am acces la ei. Avocatii lui in RM incearca sa impiedice divortul care dureaza de cativa ani. Prin avocatii lui m-a anuntat sa ma intorc la el cu cel de-al treilea copil al nostru. Divortul este inevitabil cu el pentru ca este o persoana violenta. Avocatii mei din RM au renuntat la caz, zicand ca este complicat. Sfatuiti-ma, va rog, ce sa fac, la care alti avocati competenti sa ma adresez care imi pot rezolva cazul?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Care este naționalitatea soțului dvs.? Procesul de divorț durează de trei ani, unde? în ce stat? La ce etapă vă aflați?

25 февраля 2020