Documente pe casa ramasa dupa decesul sotului

9 июля 2023 6

Buna ziua! Sotul a murit 9 ani in urma. Sotia, peste 7 ani de la decesul sotului, a dorit sa treacă casa pe numele sau. Din cei 3 copii pe care ii aveau sotii vizati, unul a refuzat sa semneze renuntarea la mostenire. Prin urmare, actele pe casa nu au fost perfectate. Astazi, mai este nevoie de acele semnaturi ale copiilor?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dacă nu a fost pornită procedura succesorală, iar doamna a locuit în această casă va putea legaliza dreptul de moștenire doar prin judecată, fără a fi necesar careva acord din partea foștilor potențiali moștenitori.

9 июля 2023
  • Адвокат

cerere de chemare în judecată în procedura contencioasă (deoarece există litigiu) privind constatarea faptului acceptării moștenirii.

9 июля 2023