Документы для переоформления квартиры

8 февраля 2020 55

Добрый вечер! Живу с семьей у родителей. Квартира записана на маму, она умерла. Отец жив. Хотим переоформить квартиру либо на отца, либо на меня (я сын единственный). С момента смерти мамы прошло 3 года. Какие документы необходимы для нотариуса?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru început, urmează să aveți certificatul de deces, buletinul și posibil certificatul de naștere, să arătați rudenia cu mama decedată.
Este o problemă, anume faptul că nu ați întreprins acțiuni timp de 6 luni din data decesului mamei.
În cazul dat, notarul poate solicita hotărîre judecătorească privind restabilirea termenului de acceptare a... mai detaliat succesiunii sau sa probați acceptarea succesiunii prin intrarea în posesie.

8 февраля 2020