Domeniile de activitate a SRL

10 ноября 2022 46

Salut! Dețin un SRL și doresc să fac câteva schimbări în domeniile de activitate, să adaug unele noi si să elimin căteva din cele vechi. Activitatea întreprinderii se va desfășura într-un spațiu comercial, dar va avea câteva ramuri de activitate.
1. Ramura de baza va fi prestarea de servicii online.
2. Ramurile secundare sunt câteva, cum ar fi: Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate; Comerț cu amănuntul în magazine specializate.
Spre exemplu, într-un spațiu comercial prestez diferite servicii online si în același spațiu vând cafea si cărți.
Întrebările mele sunt:
1. Este posibil ca într-un spațiu comercial să se desfășoare câteva activități pe care le-am enumerat mai sus?
2. Care este diferența dintre comerțul cu amănuntul în magazine specializate si comerț cu amănuntul în magazine nespecializate? Pot desfășura aceste activități împreună în același spațiu comercial?
3. Pentru comerț cu amănuntul în magazine specializate este nevoie de careva certificate, autorizații?
Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

Comerţul cu amănuntul în magazine nespecializate presupune desfășurarea uneia din următoarele activități:
- Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun;
- Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare.

Pe când comerţul cu amănuntul în magazine specializate presupune comerțul cu... mai detaliat amănuntul al produselor alimentare, băuturilor şi al produselor din tutun sau celor nealimentar (adică magazinul vinde un singur tip de produs: lactate și derivate, carne și produse din carne etc).

Pentru orice timp de comerț este nevoie de Notificare la primărie, și după caz autorizație din partea ANSA sau ANSP etc.

16 ноября 2022