Donatie apartament cu datorii la serviciile comunale

3 февраля 2021 17

Detin un apartament care are datorii la serviciile comunale. Dosarul cu datorii a ajuns la executor, care a pus sechestru pe cateva terenuri de-ale mele. Vreau sa fac donatie acel apartament, iar persoana care va primi apartamentul isi va asuma obligatia sa achite datoriile mentionate, iar sechestrul aplicat pe bunurile mele sa fie ridicate. Este posibil sa fac acest lucru?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Executorul judecătoresc poate să nu ridice sechestrul de pe apartament pînă la achitarea integrală a datoriei, respectiv nu ve-ţi putea să înstrăinaţi apartamentul.

6 февраля 2021