Donatia casei facuta unui copil

2 мая 2019 57

Buna ziua. Am așa o întrebare: soția traieste legal cu soțul. Documentele pe casa sunt scrise pe sotie. Acum soția vrea sa doneze casa unui copil. Care este procedura și este nevoie și de acordul sotului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dacă casă a fost dobândită în timpul căsătoriei aceasta este proprietate în devălmășie care aparține ambelor soți iar pentru a fi donat acest bun imobil va fi nevoie și de acordul celuilalt soț. Procedura urmează a fi satisfăcută la notar printr-un contract de donație către persoana căruia doriți a... mai detaliat face donația.

Dacă casă aparține cu drept de proprietate soției înainte de a fi încheiată căsătoria atunci nu-i nevoie de acordul soțului.

3 мая 2019