Donația unui imobil donat

27 марта 2023 32

Bună ziua. Avem în proprietate un imobil pe care l-am dobândit prin donație de la bunici și dorim la rândul nostru să-l facem donație. Care este procedura și actele necesare de care avem nevoie pentru a efectua donația.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Vă adresaţi la notar cu următoarele acte:
actul de proprietate (contractulnde donaţie de la bunici înregistrat la cadastru)
Extras din registru bunurilor imobile.
Extras privind valoarea bunului.
Actele de identitate ale dumneavoastră şi ale persoanei căreia doriţi să-i donaţi.
Certificatul de naştere dacă donaţi unui copil al dumneavoastră (copilul va fi scutit de impozite)

27 марта 2023