Donație

13 февраля 2020 59

Bună ziua. Părinții au făcut donație un bun imobil fiicei. În contractul de donație s-au indicat două sume: una conform unui raport individual de evaluare și a doua - conform certificatului privind valoarea cadastrală. Ulterior, dacă donatarul vinde bunul imobil, în contractul de vânzare-cumpărare care sumă trebuie indicată și luată în calcul la impozitare, cea de evaluare sau cea cadastrală?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

La înregistrarea bunului imobil se face trimitere la certificatul privind valoarea cadastrală.

Ulterior cînd donatarul va vinde bunul el va decide prețul acesta or îl va negocia cu cumpărătorul care ulterior va fi indicat în contractul de V-C și supus impozitării dar care va fi aproximativ cu cel de piață... mai detaliat .

În cazul în care acesta bun imobil (casă, apartament) în momentul vînzării va fi locul de domiciliu al vinzatorului și acesta la moment nu va deține în proprietate un alt bun imobil nu va achita impozit pe venit, iar în cazul în care nu îndeplinește aceste condiții va achita impozitul din suma estimată din vânzare.

13 февраля 2020