Donatie cu abitatie sau vanzare-cumparare cu conditie?

2 августа 2021 119

Buna ziua. Sotul se lauda ca are imobil, pamant, iar eu nu am nimic, in afara de copiii. Am gasit acesti batrani cu conditia sa am grija de ei pana la sfarsitul vietii si acum nu stiu cum sa procedez. Ce contract sa fac ca sa fie partea mea si pe viitor a copiilor? Ce e mai bine de facut: donatie cu abitatie sau vanzare-cumparare cu conditia ca batranii sa traiasca in acel imobil pana la sfarsitul vetii? Sau cum sa fac ca sotul sa nu alba parte in imobilul astfel dobandit? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Vă recomand să întocmiți un contract de donație, cu dreptul de abitație pentru batrîn.
În acest caz, Dvs. ve-ți fi unicul proprietar al bunului, iar, soțul nu va putea pretinde la cotă parte din acest bun, indiferent de situație, or, bunurile dobîndite prin donație nu se supun partajului.
Contractul de vînzare-cumpărare,... mai detaliat chiar dacă doar Dvs. urmează să aveți grijă, va acorda dreptul soțului la 1/2 din bun.

4 августа 2021