Donație, moștenire sau vanzare-cumpărare a unei case?

29 октября 2019 62

Buna ziua. Socrul vrea sa facă documentele pe casa pe soț (adică feciorul lui). Intrebarea mea este: ce document ne recomandați sa facem - donație, moștenire sau ce se mai poate face si ce este mai sigur? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Moștenirea din start decade deoarece procedura succesorală începe doar după moarte defunctului.

În rest, contractul de donație or cel de V-C autentificat notarial au aceași securitate juridică urmează doar la notar să decideți care-i mai rentabil în cazul dvs din punct de vedere a impozitelor și taxelor.

30 октября 2019