Donatia unui apartament gajat la banca

24 февраля 2021 33

Buna ziua. Am in proprietate un apartament. In urma cu un an am luat un credit bancar pe termen de 4 ani. Pentru acordarea creditului, am gajat apartartamentul. Intrebarea este daca la momentul de fata pot face un act de donatie feciorului meu inainte de a rambursa creditul si a inchide gajul. Eu vreau doar sa fac actul de donatie, dar creditul oricum il achit eu si apartamentul ramine in gaj la banca. Este posibila asa procedura? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Este posibilă aşa procedură însă aveţi nevoie de acordul băncii la încheierea contractului de donaţie.

26 февраля 2021