Donatie reversibila?

2 августа 2021 87

Buna ziua! Cu aproape 5 ani in urma am primit cu titlu de donatie o casa de la bunic, fara conditia intretinerii pe viata. Acum, insa, impreuna cu alte rude, cere casa inapoi. Are acest drept? Imi vor fi intoarse cheltuialile suportate in aceasta perioada (am facut lucrari de constructie/reparatie, am ingrijit batranii)?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua,
Există doar cîteva temeiuri de revocare a donației prevăzute de legislație, cum ar fi în cazul în care ați atentat la viața bunicului sau nu ați avut grijă de acesta. Totodată, legea prevede expres un termen de 1 sau 3 ani pentru adresarea în judecată, în cazul Dvs. au... mai detaliat expirat deja 5 ani.
Totuși, doar instanța de judecată va decide dacă au sau nu dreptate, în cadrul unui proces civil.

3 августа 2021