Donatie sau contract de vanzare-cumparare?

12 июля 2019 45

Socrul meu detine un apartament, pe care vrea sa il instraineze noua - mie si sotiei. Pentru ca sa am si eu parte din imobil, socrul trebuie sa faca donatie pe numele meu si al sotiei in cote egale de 1/2 sau contract de vanzare-cumparare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Ambele variant va asigura drept de proprietate asupra imobilului.
În caz de donație - deveniți proprietar exclusiv asupra 1/2 din imobil.
In caz de vânzare, deveniti proprietar in devălmășie cu sotia asupra apartamentului.

13 июля 2019