Doresc anularea unui contract pentru executari lucrari

21 ноября 2020 62

Bună ziua! Acum 6 saptamani, am semnat un contract pentru ca o firma sa imi instaleze un geam termopan si 2 rulouri la geam. Am platit avans 50% din suma si, potrivit reprezentantei frmei, in 2-3 saptamani, trebuia sa am lucrarea executata. La o luna jumate dupa plata, nu am fost contactat de nimeni de la firma si pentru acest motiv doresc anularea intelegerii si returnarea avansului. In ce baza si cum trebuie sa procedez pentru a recupera avansul si sa anulez intelegerea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează să expediația la adresa firmei declarația cu privire la rezoluțiunea contractuiui din motiv că au întîrziat cu termenul de executare a lucrării. Verificați totodată contractul ce reglementează în acest sens.

Dvs sunteți în drept să pretindeți și dobinda de întîrziere pentru neexecutarea în termen a lucrării.

22 ноября 2020