Doresc să cumpăr casa

7 июня 2018 66

Bună ziua. Eu doresc să cumpăr o casă. Ce documente sunt necesare pentru a o cumpăra și ce documente trebuie să îmi prezinte vânzătorul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În genere d-stră în afară de buletin și bani, nu aveți nevoie de nimic.
Cît privește vînzător ulterior, trebuie să prezinte:
Extras de la cadastru în privința bunului
Evaluare de la cadastru
Actul în temeiul căruia a apărut dreptul de proprietate(original),
Buletin,
Certificat de la fisc privind lipsa de datorii față de buget.
Reieșind din faptul... mai detaliat că contractul de vînzare se autentifică notarial, prezența la notar e obligatorie. Astfel, notarul vă va informa.
Succese.

7 июня 2018