Doresc să cumpăr un apartament care nu este dat în exploatare

9 января 2023 82

Bună! Doresc sa cumpăr un apartament într-un bloc care nu este dat în exploatare. Proprietarul apartamentului afirmă că până la darea în exploatare a blocului vom fi 2 coproprietari, pentru că așa este legea, iar după ce blocul va fi dat în exploatare, voi putea fi unicul proprietar. Spuneți-mi, vă rog, este adevărat sau e un fel de înselătorie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Ana,

Din datele speței relatate de Dvs. pot spune următoarele.

Conform Codului Civil RM, în cazul de vânzare-cumpărare a imobilului aflat în construcție se face înregistrarea provizorie a dreptului de proprietate a cumpărătorului la ASP. Cumpărătorul poate vinde/greva dreptul său de proprietate asupra imobilului, iar persoana care dobândește de... mai detaliat la cumpărător dreptul de proprietate înregistrat provizoriu se subrogă în toate drepturile și obligațiile pe care cumpărătorul le deține în temeiul contractului de vînzare-cumpărare a bunului imobil în construcție fără consimțămîntul vînzătorului. Cumpărătorul rămîne obligat solidar cu noul dobînditor al bunului imobil în construcție, cu excepția cazului în care vînzătorul și-a dat consimțămîntul la această înstrăinare.

10 января 2023