Doresc să-mi întorc imobilul

16 августа 2021 180

Bună ziua. Acum 2 ani am strâns bani împreună cu femeia cu care trăiesc fără a fi căsătorit pentru a procura un apartament. Contul de depozit în bancă a fost pe numele meu, dar am pus bani acolo împreună. Când am procurat apartamentul, partenera m-a indus in eroare și a scris apartamentul doar pe numele ei. La notar și la banca este o recipisa simplă in care este indicat că cpartenera împrumută suma de bani de la mine și se obliga în decurs de 3 ani să-mi restituie suma integrală. Au trecut 2 ani. Eu am contractul de vânzare-cumpărare și buletinul ei. Cum aș putea face ca să transcriu actele pe mine, dacă e posibil? Unde sa mă adresez? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună
Există o posibilitate, doar ca nu transcriere in baza actelor ce ați enumerat.
Ar fi cazul de studiat actele pe care le dețineți, este practic imposibil de a oferi o soluție fara studiu de caz.
Totuși aveți grijă cu recipisa care confirma împrumutul banilor, in baza acesteia există posibilitatea reală de a... mai detaliat vă restitui apartamentul, sau suma de bani, nu o pierdeți!
Totodată următiți termenul de 3 ani din data intocmirii/scadenței.

20 августа 2021