Dorim un credit cu gaj, gajul fiind casa mostenita

12 ноября 2018 116

Dorim sa luam un credit cu gaj, gajul fiind o casa a buneilor lăsată moștenire mamei. Deja a trecut jumatate de an de la decesul ultimului proprietar, mama are testament. La banca ne spun că trebuie o ștampila de la cadastru. Ce trebuie anume sa cerem de la cadastru?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pentru început ați moștenit? Ați depus cerere la notar pentru deschiderea dosarului succesoral în termenul de 6 luni din data decesului?
Sunt multe întrebări, cine mai e moștenitor, dacă asemenea sunt?
După ce notarul îndeplinește toate formalitățile, certificatul de moștenitor eliberat de ultimul se înregistrează la cadastru, doar din acel moment... mai detaliat sunteți proprietar al bunurilor moștenite.
Prezentați actele ce aveți, la un jurist.

12 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Probabil Banca se referă la faptul că este necesar să mergeți la oficiul cadastral, care să aplice stampila de înregistrare pe Testament.

13 ноября 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Dreptul de proprietate la moștenitor legal sau testamentar apare din momentul înregistrării certificatului de moștenitor care se eliberează de notat și se înregistrează la cadastru.
Testamentul cu stampila de la cadastru nu oferă nimic, nici nu va fi primit spre înregistrare.

13 ноября 2018