Dosar penal fabricat

26 декабря 2020 36

Am un dosar fabricat pe art. 186 alin. 2 CP pornit in anul 2016 si pana in prezent nu a fost expediat în judecată. Pe parcursul urmăririi, am fost dat în căutare de două ori fără a fi citat sau înştiințat pentru a mă prezenta la procuratură. În două luni, expiră termenul de prescripție a dosarului. Spuneți-mi, vă rog, ce pot face în accest caz?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Termenul de prescripție se întrerupe/ suspendă în anumite situații, inclusiv in cazul Dvs. când vă eschivați de la urmărire penală și ați fost anunțat în căutare.

Consultați un avocat, care va studia materialele dosarului și faptele ce vă sunt încriminate și cu siguranță o să vă comunice care ar fi cea... mai detaliat mai bună cale de aparare.

27 декабря 2020