Dosar penal pentru conducerea autovehiculului in stare avansata de ebrietate

29 сентября 2020 40

Buna ziua. A fost pornit deschis dosar penal in temeiul art. 264/1 pentru conducerea autovehiculului in stare avansata de ebrietate. Spuneti-mi, va rog, la ce pedepsa ne putem astepta. Mersi mult.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Deschideți codul pe la articolul indicat de dumneavoastră si o sa vedeți.

30 сентября 2020
  • Юрисконсульт

Buna, dl. Cretu da-ți să ne uităm ce spune Codul penal Articolul 2641. Conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de alte substanţe
(1)... mai detaliat Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante şi/sau de alte substanţe cu efecte similare
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
(2) Predarea cu bună ştiinţă a conducerii mijlocului de transport către o persoană care se află în stare de ebrietate, dacă această acţiune a provocat urmările indicate la art.264,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
(3) Refuzul, împotrivirea sau eschivarea conducătorului mijlocului de transport de la testarea alcoolscopică, de la examenul medical în vederea stabilirii stării de ebrietate şi a naturii ei sau de la recoltarea probelor biologice în cadrul acestui examen medical
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
(4) Acţiunile prevăzute la alin.(1)–(3), săvîrşite de către o persoană care nu deţine permis de conducere sau care este privată de dreptul de a conduce mijloace de transport,
se pedepsesc cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore sau cu închisoare de pînă la 1 an. Așadar, sancțiunea articolului viza e de la 200 pînă la 240 ore muncă neremunerată în folosul comunității plus anularea dreptul de a conduce mijlocul de transport posibel pe 3 ani, nu vă amărîți.

30 сентября 2020