Dosar penal pentru credit neachitat?

7 мая 2018 377

Buna ziua. E posibil sa ma trezesc cu dosar penal si detentie pentru creditul pe care nu l-am rabursat din cauza problemelor financiare? La moment am copil mic pe care il cresc singura si achit lunar cat pot.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Stați liniștită la capitolul dat. Temei de a intentat un dosar penal apare doar în cazul în care se demonstrează că ați obținut creditul prin înșelăciune sau au fost prezentate acte false, adică în cazul existenței unor acțiuni ilegale.
Imposibilitate a de a achita creditul poate duce doar la acționarea... mai detaliat d-stră în instanța cu cerere de încasare forțat ă a sumei. În acest caz puteți suferi prin majorarea sumei prin aplicarea de dobînzi și penalități cît și cheltuieli aferente.

7 мая 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Elena,
În cazul dat, persoana poate fi atrasă la răspundere penală doar pentru neexecutarea intenționată a hotărârii judecătorești sau eschivării de la executarea unei asemenea hotărâri prin ascunderea bunurilor ori veniturilor, nedeclararea tuturor veniturilor sau declararea parțială a acestora.
Dacă Dvs achitați cât puteți, nu ascundeți sursele de venit, nu vă... mai detaliat eschivați intenționat de la executarea hotărârii judecătorești atunci nu aveți de ce să vă faceți griji.

Codul penal al RM: Articolul 320. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
[Art.320 al.(1), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a hotărîrii instanţei de judecată, precum şi împiedicarea executării ei, dacă aceste fapte au fost comise după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 850 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în toate cazurile cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
[Art.320 al.(2), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
[Art.320 în redacţia LP173 din 09.07.10, MO155-158/03.09.10 art.553]

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=331268

7 мая 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Cel mai bine găsiți un numitor comun cu instituția financiară, solicitați un recalcularea sau aferirea de noi termeni pentru achitare, de regulă are efect, mai ales că apare buna încredere față de problemă d-stră.

7 мая 2018