Dosar penal pentru furt, fără nicio probă

13 февраля 2023 67

Bună ziua. În privința soțului a fost pornit un dosar penal pentru furt, dar organul de urmprire penală nu are probe, pentru că soțul nu este vinovat. Procesul de judecată durează deja un an de zile. Există vreun termen în care procesul trebuie oprit, dacă acuzarea nu găsește dovezi?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Alina,
Sotul dvs. este asistat de un avocat. Toate intrebarile de acest gen ar fi corect sa le adresati Avocatului. Cu referire la termen, un termen exact calculabil in zile, saptamani, luni sau ani nu exista. In codul este notiunea de termen rezonabil, in dependenta de comportamentul partilor,... mai detaliat cat de incarcata este judecata, si multe alte circumstante ca nu stau la indemina noastra.

14 февраля 2023