Drept de conducere anulat

18 марта 2023 103

Buna ziua! Patru ani mi-a fost anulat dreptul de a conduce. Ca sa recapat dreptul de a conduce, sunt obligat sa sustin examenele in RM, sau pot sa invat in alta tara si sa-mi fac permis de conducere strain cu care ulterior sa conduc in RM?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

trebuie să deţineţi şi permisul de conducere naţional pentru a putea folosi pe teritoriul RM permisul internaţional.
astfel prevede HOTĂRÂREA Nr. 1452 din 24-12-2007
pentru aprobarea Regulamentului cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea examenului pentru obţinerea
permisului de conducere şi condiţiile de admitere la traficul rutier

Permisul de conducere internaţional... mai detaliat este valabil pentru conducerea vehiculelor în trafic internațional numai cu condiția deținerii permisului de conducere național al Republicii Moldova.

18 марта 2023