Dreptul de construcție pe teritoriul mun. Chişinău

20 сентября 2021 42

Bună ziua. Dețin un imobil în mun. Chişinău. În cazul în care vreau să demolez imobilul menționat, trebuie să obţin vreun document de construcţie sau o pot face fără așa ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru demolare, dacă imobilul este înregistrat în registrele de evidență, urmează să obțineți autorizație de demolare/desființare, dacă imobilul nu este înregistrat, puteți merge fără mare gălăgie și pe demolare fără acte suplimentare.
Pentru construcție, urmează să obțineți certificat de urbanism și autorizația de construcție
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=106644&lang=ro

22 сентября 2021