Dreptul la mostenire

6 ноября 2019 52

Buna ziua! La privatizarea apartamentului au participat parintii si copiii. Apar urmatoarele intrebari:
1. Poate unul din parinte/fie ambii sa lase mostenire intreg apartamentul doar unui copil?
2. In caz de deces al unuia din parinti (acesta avand copil de la prima casnicie), poate acel copil (care nu a participat la privatizare) sa pretinda la parte din apartament?
3. E corect ca daca careva din copii are copil mai mare de 18 ani (adica, care este nepotul deja), acesta (nepotul) poate pretinde si el la parte din apartament?
4. Este corect ca copiii din afara casniciei (de la prima casnicie) pot pretinde la apartament in decursul primelor 6 luni dupa deces?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru o informație mai amplă, urmează a stabili data decesului persoanei, or pină la 01.03.19 sunt anumite reguli, după acea dată, situația este alta.
Copii indiferent de participare sau nu la privatizare, sau ca sunt din altă căsătorie, pot pretinde la moștenire.
In cazul existenței unui testament, bunul urmează a fi transmis... mai detaliat persoanei indicate, insa și aici apar divirgențe, si condiții in lumina modificarilor din codul civil.
Nepoții pot pretinde doar dacă nimeni nu a pretins pină la ei, nu are nimic legat de virsta acestora.

7 ноября 2019