Dreptul la proprietate asupra bunurilor imobile

7 мая 2018 74

Buna ziua. La momentul actual, sora mea e proprietarul bunurilor imobile lasate de mama, si anume:
1. constructie (casă);
2. lot de pămînt (teren p/u constructii).
Intrebarea mea este:
E posibil ca sora sa treacă unul din bunurile imobile (casa) pe numele meu, fara prezența mea, eu aflandu-mă peste hotare?
Va rog mult să mă lămuriți. Multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Din păcate este imposibilă o asemenea situație, este nevoie de acordul ambelor părți.
O posibilitate ar fi să întocmiți o procură la ambasada Moldovei din țară unde vă aflați sau întocmiți o procură la un notar din țară unde vă aflați doar că va fi nevoie de a trece procedura... mai detaliat de supralegalizare, întrebați la notar, că să poată fi recunoscută la noi în țară doar că este mai scump.
În procură menționați acordul ca spre exemplu sora să încheie act din numele d-stră, ea la rîndul său să efectueze tranzacția cît și înregistrarea la cadastru a dreptului de proprietate după dumneavoastră.

7 мая 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Ce aveți în vedere prin a trece? Or, înstrăinarea bunului imobil trebuie să îmbrace forma unui contract, iar contracte sunt de diferite tipul (exemplu: donație, vânzare-cumpărare, înstrăinare cu condiția întreținerii pe viață, etc.).
Indiferent de tipul de contract încheiat, în condițiile în care dvs vă aflați peste hotare este necesar să... mai detaliat o împuterniciți pe sora dvs printr-o procură (cu drept de contrapartidă).
Totodată, în procură ar fi cazul să indicați suma contractului, și alte detalii.
Procura poate fi întocmită la ambasada/consulatul Republicii Moldova din țara unde vă aflați sau la un notar din acea țară. În cazul în care procura este întocmită de către un notar dintr-o altă țară acesta trebuie tradusă, legalizată traducerea și apostilată atât procura în original cât și traducerea legalizată notarial.
Ar fi cazul ca sora dvs să consulte un notar din RM care să-i spună toate actele care sunt necesare.

7 мая 2018