Dreptul partii vatamate in accident

10 декабря 2022 107

Buna ziua. In urma accidentului automobilul meu a fost avariat. Este obligata partea vinovata sa-mi puna la dispozitie un alt transport in perioada cand al meu se afla in reparatie, sau sa-mi achite chiria unui automobil pe aceasta perioada? Daca are asa obligatie, careact reglementeaza situatia descrisa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună,
nu există acte care să ofere cele solicitate de dvs., puteți încerca efectuarea unui calcul documentat al cheltuielilor de transport public sau taxi(alte forme contra cost„chiria”) care să confirme că lipsta mijlocului de transport a cauzat cheltuieli suplimentare, doar că cu așa cerere o să ajungeți direct în instanța de... mai detaliat judecată dacă vinovatul o să refuze.
În instanță 50/50

14 декабря 2022