Dreptul politiei de a ma opri fara motiv

27 июля 2019 1408

Are dreptul sa ma opreasca agentul de circulatie fara motiv?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Andrei, salut!

Poliția nu are dreptul de a opri fără motiv. Acest lucru rezultă expres din prevederile art. 25 alin. (5) pct. 15) din Legea nr. 320 din 27.12.2012 cu privire la activitatea Poliției și statutul polițistului:
În realizarea atribuţiilor de serviciu, poliţistul are următoarele împuterniciri:
15) să oprească în trafic... mai detaliat şi să efectueze controlul permiselor de conducere ale conducătorilor de vehicule, al certificatelor de înmatriculare (înregistrare) a vehiculelor, al altor acte cu caracter permisiv în cazul încălcării regulilor de circulaţie, existenţei probelor de încălcare a legislaţiei sau desfăşurării unei operaţiuni speciale, precum şi în vederea verificării legalităţii transporturilor de mărfuri şi persoane, identificării persoanelor şi a vehiculelor aflate în căutare, interzicerii exploatării vehiculelor a căror stare tehnică prezintă pericol pentru siguranţa traficului.

28 июля 2019