Dreptul tatalui de a obtine custodia copiilor

1 мая 2020 163

Buna ziua! Actualul meu sot are doi copii minori dintr-o castorie anterioara. Mama acestor copii a facut tutela pe numele fratelui sotului, in timp ce acesta se afla in Franta la munca, a lasat copiii in grija fratelui sotului si a plecat peste hotare! Cand sotul s-a intors, a luat copii la noi. Mama lor a fost de acord. Noi i-am inscris la scoala si, respectiv, la gradinita! Dupa ce mama a revenit, a luat copiii la ea si i-a luat de la scoala! Cat au stat la noi, copiii au fost ingrijiti bine, avem conditii de trai bune (fapt confirmat de asistenta sociala). Acum mama iarasi pleaca si vrea sa lase copiii cu o persoana cunoscuta, dar straina copiilor (ii face tutela)! Intrebarea este: in asa caz, e posibil prin judecata sa obtinem ca copiii sa aiba domiciliu permanent cu tata, iar mama sa-i ia doar in zile anumnite?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Sigur că e posibil, puteți solicita stabilirea domiciliului permanent al copilului cu tatăl acestora, în asemenea cazuri, nu vor mai apărea situații de genul celor descrise.

2 мая 2020