Drepturile copilului

9 августа 2021 30

Buna ziua! Fostul soț m-a părăsit cu copil de 10 luni. Copilul deja are 4 ani, tatăl său de atunci nu ne ajută cu nimic și toți acești ani refuză să dea acordul ca să ieșim cu copilul din țară. Ce pot face eu în acest caz? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Pentru a putea ieși din țară cu copilul dvs nu aveți nevoie de acordul tatălui or legea prevede că copil urmează să fie însoțit de un sigur reprezentat legal adică părinte.

Prin urmare pentru o perioadă de până la 3 luni dvs puteți călători cu copilul fără nici o problema.

LEGE... mai detaliat Nr. 269 din 09-11-1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova la articolul 1 reglementează alin. (2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Altă situație dificilă va fi la perfectarea pașaportului străin pentru copil unde aveți nevoie de acordul lui iar în cazul în care acesta refuză, legea națională nu prevede o asemenea procedură de contestare a refuzului când un părinte nu permite perfectarea pașaportului.

10 августа 2021