Drepturile executorului judecatoresc

27 сентября 2019 70

Buna ziua. Executorul judecatoresc a pus sechestru pe contul bancar al sotului, pentru o datorie legata de un apartament. Acest apartament are 4 coproprietari. Datoria figureaza pe alt proprietar, dar sechestru i-au pus doar sotului, fara ca noi sa cunoastem despre aceasta datorie. A avut loc judecata, despre care am aflat cand am vazut ca cardul este blocat si executorul a sustras suma de 2.804 lei fara nici un motiv. Este ca executorul sa sustraga bani de pe contul doar unui coproprietar, daca datoria este a altuia?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
posibil a fost admisă o eroare, urmează sa clarificați cazul cu executorul la direct, sa solicitați actele care au servit temei pentru efectuarea acțiunilor date.
Totodată, acțiunile executorului pot și urmează a fi contestate în instanța de judecată, iar la caz, daca se stabilește ilegalitatea acestora, posibil de sesizat Uniunea... mai detaliat executorilor judecătorești pentru a lua act de situație, și după caz de sancționat.

1 октября 2019