Drepturile primei sotii a tatalui meu

15 февраля 2022 28

Buna ziua! Tatal meu traieste impreuna cu mama mea de 36 de ani. In acest timp, au facut impreuna casa, au cumparat pamant etc. Tatal meu si-a luat divortul de la prima sotie abia acum 10 ani si s-a casatorit cu mama mea, deja dupa ce avea toata averea mentionata. Ce drepturi are prima lui sotie daca nu a contribuit cu nimic si nu a trait o zi in casa pe care au construit-o parintii mei?

Jurist comments 3

  • Адвокат

O normă care poate fi aplicată........Codul Familiei Articolul 20. Proprietatea în devălmăşie a soţilor. (5) Sînt proprietate în devălmăşie a soţilor bunurile care au fost dobîndite din ziua încheierii căsătoriei pînă în ziua încetării acesteia. Instanţa judecătorească este în drept, în baza cererii soţului interesat care nu este vinovat de... mai detaliat desfacerea căsătoriei, să declare bunurile dobîndite de către el în perioada cît soţii au dus gospodării separate proprietate a acestuia......
.........nu cred că fosta soție va pretinde la ceva, de altfel, va pierde la sigur un proces de judecată și va suporta cheltuieli de judecată...........

16 февраля 2022
  • Адвокат

ai spus că au cumpărat pământ.....cine a cumpărat.....cine este indicat în contractul de vânzare-cumpărare dacă a fost autentificat notarial?????? casa este înregistrată pe numele cuiva în Registrul Bunurilor Imobile??????? eventual, dacă fosta soție nu va dori să dea acordul la radierea ei din Registrul Bunurilor Imobile, atunci poate fi radiată... mai detaliat printr-o hotărâre a instanței de judecată.......la sigur va pierde un așa proces, dacă va pretinde la o cotă-parte din bunul imobil înregistrat pe numele tatălui Dvs sau va refuza să fie radiată din Registrul Bunurilor Imobile, în caz că Agenția Servicii Publice o va înregistra ca coproprietar...........

16 февраля 2022
  • Адвокат

Codul Civil Articolul 572. Proprietatea comună în devălmăşie a soţilor

(1) Bunurile dobîndite de soţi în timpul căsătoriei sînt proprietatea lor comună în devălmăşie dacă, în conformitate cu legea sau contractul încheiat între ei, nu este stabilit un alt regim juridic pentru aceste bunuri.

(2) Orice bun dobîndit de soţi în timpul... mai detaliat căsătoriei se prezumă proprietate comună în devălmăşie pînă la proba contrară.............................................aici o prevedere importantă................„până la proba contrară”......adică, în caz de litigiu, probezi că, de fapt, părțile nu erau în relații familiale, nu aveau buget comun, bunul a fost obținut de o parte din mijloacele sale și a terților în perioada în care relațiile familiale de fapt nu existau, nu aveau buget comun...........

16 февраля 2022