Drepturile propretaruliui imobiluli

5 декабря 2018 83

Sunt propretar al uni imobil in care locuiesc chiriasi. Chiriasii au propus sa cumpere imobilul respectiv in rate. A fost intocmit un document intre propretar si chiriasi, conform caruia chiriasii se obligau sa achite ratele. Dupa achitarea a jumatate de suma, chiriasii nu doresc/nu au posibiliatea sa achite. Termenul documentului se apropie de expirare. Cum trebue sa procedez eu, ca proprietar, pentru a solutiona problema?

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, dvs., puteti inainta o actiune in judecata prin care sa solicitati executarea obligatiilor din partea chiriasilor/cumparatori. Respectiv in baza hotaririi judecatoresti in cazul in care nu vor executa obligatia de plata veti putea incasa silit restanta. Dar ar fi bine sa aratati documentul cela unui jurist pentru a va... mai detaliat da o explicatie mai detaliata.

5 декабря 2018
  • Юрисконсульт

Bună ziua Stefan,

Odată ce aveți încheiat contract cu cumpărătorul imobilului atunci el urmează să îl execute întocmai deoarece se aplică principiul forței obligatorii a contractului pentru părți. În cazul în care el refuză executarea contractului, Dvs. vă puteți adresa cu o acțiune în instanța de judecată prin care să solicitați... mai detaliat executarea contractului sau rezilierea contractului și repararea prejudiciului. Astfel puteți aplica mecanismele de răspundere contractuală.

Cu privire la ce termen vă referiți? Vă rog să concretizați.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

5 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Contractul de vânzare-cumpărare in rate a imobilului trebuie sa fie incheiat in scris, autentificat notarial si inregistrat la Cadastru. Daca aceste condditii nu au fost respectate- Contractul nu există. Asta inseamna ca tot ceea ce ați primit puna acum in calitate de rate poate sa fie... mai detaliat solicitat sa fie restituit chiriasilor.

6 декабря 2018