Drepturile sublocatarului

18 января 2021 16

Buna ziua. Am dat in locatiune un imobil, cu contract. Locatarul a plecat peste hotare si nu e de gasit, insa a lasat apartamentul unui var de-al sau, fara stirea mea si evident fara acordul meu. Contractul mentioneaza o penalitate pentru sublocatiune, insa nu stipuleaza ca aceasta este interzisa (daca acest aspect conteaza). Sublocatarul de cateva luni nu achita chiria si serviciile comunale. Un contract de sublocatiune mai mult ca sigur nu au semnat. Le-am solicitat sa elibereze apartamentul in decurs de 30 de zile, conform contractului, insa fara raspuns. Posta recomandata cel mai probabil nu o vor ridica, la apeluri nu raspund. Intrebarea: pot eu in calitate de proprietar sa vin in apartament si sa-l dau afara pe sublocatar, mai ales ca nu are niciun temei sa stea acolo, practic e om strain in casa mea? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Este posibil, dacă nu reacționează chemați poliția și schimbați lacătele.

23 января 2021