Dupa cat timp dupa divorț fosta soție are dreptul sa-mi ceara partajarea averii?

10 июля 2020 181

Soția este plecată peste hotare. Ea a depus la divorț prin avocat. Judecata a hotarat ca cei trei copii minori sa ramana cu mine. Acum fosta sotie doreste partajarea averii. As vrea sa stiu dupa cat timp dupa hotararea de divorț, ea are dreptul sa-mi ceara partajarea averii.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Alexandru,

Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.

10 июля 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In sensul termenului in cauza urmează sa se tina cont ca acesta va curge din data cind una dintre parti a cunoscut sau urma sa cunoască ca a fost incalcat un drept al acesteia in raport cu bunurile in cauza.
Oricum sunteți coproprietari.

11 июля 2020