După ce timp se sting antecedentele penale?

16 мая 2018 72

Bună! După ce timp se sting antecedentele penale in baza art. 187 alin. 2 Cod penal? Curtea de apel poate clasa dosarul, dacă prima instanta a luat decizia de 3 ani cu suspendare? Mersi anticipat!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

D-l Alexandru, art. 187 al. 2 CP juf e o infracţiune gravă. Coform art. 60 CP termenul de prescripţie e 15 ani. Apelul nu poate să claseze cauza, nu importă ce pedeapsă v-au aplicat.

17 мая 2018
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

1) A se vedea art.111 Cod penal.
2) CApel poate emite o sentinta de achitare sau incetare daca exista anumite temeiuri in acest sens (a se vedea art.390 si 391 Cod de procedura penala).

17 мая 2018